BARTIN YATIRIM DESTEK OFİSİ ASATDER’İN KATILIMIYLA TURİZM TOPLANTISI DÜZENLEDİ

10-12-2018 00:00

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından, TR81 Bölgesi İlleri olan Zonguldak, Karabük ve Bartın’ın turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle doğa ve sağlık turizm bölgelerinin tanıtımının yapılması amacıyla Arap Seyahat Acentaları ve Turizm Geliştirme Derneği (ASATDER) yetkililerinden oluşan heyet bölgemize davet edildi. Organizasyon kapsamında Bartın’a da gelen heyet, Arap kökenli turistlerin Türkiye’ye girişinde önemli rol oynayan turizm acentesi sahibi üyelerden oluşmakta. Heyet yetkilileri Bartın tanıtım turu sonunda Bartın’a hayran kaldıklarını ifade ederek, Arap turistlerin ve yatırımcıların bölgeye çekilmesine yönelik girişimlerine başladıklarını belirttiler.

Heyet ziyaretleri kapsamında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da katılımıyla Bartın Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda turizm toplantısı organize edildi. İki oturumlu toplantının ilk bölümünde, kamu ve sivil toplum kurumu temsilcileriyle ASATDER üyeleri arasında Bartın ili turizmi ve beklentilere yönelik görüşler paylaşıldı. Bu kapsamda İstanbul-Amasra deniz yolu ulaşımı, sosyal etkinlikler ve konaklama altyapılarının iyileştirilmesi ile Arap turistlerin sadece turizme değil esnafa bırakacağı etkiler gibi hususlarda görüşmeler gerçekleştirildi.

Toplantının ikinci oturumunda heyet yetkilileri ile Bartın’da bulunan konaklama tesisleri arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Bartın işletmeleri, bekledikleri turist kitlesi portresini belirterek dernek yetkililerine iletti. Dernek yetkilileri tarafından yapılabilecek iş birliği ve Arap turistlerin beklentisi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Organizasyonun getirisi olarak Bartın’a Arap turistlerin ve yatırımcıların ilgi göstermesi ve bölge ekonomisine katkı sağlanması bekleniyor.

İlgili Fotoğraflar
Önceki Sayfa