Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Bartın'ı Ziyaret Etti

20-03-2018 00:00

Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil  Ülkesinin yatırım ortamını ve teşvik sistemini tanıtmak, Bartınlı Yatırımcıları Ülkesine davet etmek, ikili işbirliklerini geliştirmek ve incelemelerde bulunmak üzere ilimizi ziyaret etti.

Bakan Kahil ilk olarak Bartın Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.  Bartın İnovasyon Test ve Eğitim Merkezinde Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil BALIK başkanlığında BAKKA Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır KALECİK, Bartın Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuzhan KASAPOĞLU, Bartın MÜSİAD Başkanı Muhammet Aksoy, Bartın Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Egemen KEMİK ve Bartın Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi. Dost ve Kardeş bir ülkeden selamlar getirdiğini belirten Misafir Bakan, Makedonya’nın özellikle Yunanistan ile yaşadığı isim anlaşmazlığını da aştıktan sonra çok kısa bir zamanda NATO’ya  ve en geç 2020 yılına kadar da Avrupa Birliği’ne üye olacağını söyledi. Hali hazırda Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasına sahip olan Makedonya’nın Bartınlı yatırımcılar için çok cazip yatırım imkânlarına sahip oluğunu, gerek yatırım yeri, teşvikler  ve gerekse izin ve ruhsat işlemlerinde çok ciddi kolaylıkların bulunduğunu belirtti.

Yatırım yapmayı düşünen Bartınlı sanayicilerin Avrupa ile komşu, Avrupa Birliğine yakın bir zamanda girecek dost ve kardeş bir ülkenin kapılarının sonuna kadar açık olunduğunu ve ilk ve tek muhataplarının Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak kendilerinin olduğunu; Türkiye ile Makedonya arasında kendi aleyhlerine bir dış ticaret açığının bulunduğunu ve bu durumu dengelemek niyetinde olduklarını söyledi.

Ziyaretlerinden dolayı şeref duyduğunu belirterek söze başlayan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil BALIK, Bartın ile Makedonya’nın dış ticaret hacminin çok az olduğunu, kurmakta olduğumuz sıkı ilişkiler ile söz konusu hacmin her geçen yıl arttırılması gerektiğini söyledi. Bu ziyaret sayesinde başlayan ikili işbirliğinin devamı ve sürekliliği için Bartın’dan oluşturulacak bir heyet ile Balkan teknik gezilerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Toplantıda söz alan BAKKA Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır KALECİK, Bartın’ın ulaşım alt yapısı, doğal kaynakları ve cazip teşvik imkanları ile Makedon yatırımcılar için cazip fırsatlar sunduğunu söyledi. İnşaat demirini Ukrayna’dan ithal eden Balkan ülkeleri için başta demir çelik sektörü olmak üzere Bartın’ın bir çok alanda Makedonya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlara sahip olduğunu belirtti.

Toplantı sonrasında Misafir Bakan gün boyunca Bartın Valisi Sayın Nusret DİRİM, Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal AKIN ve en son Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Halil BALIK’a makamlarında ziyaret gerçekleştirmiştir.

Önceki Sayfa