Bartın'da Ne Yenir?

 

Bartın'da Yemeden Dönme

Bartın mutfağı üzerine yapılan araştırmalarda, 100’den fazla özgün yemek çeşidine rastlanmıştır. Bu da yöre mutfağının zenginliğini ortaya koyar. Yöreye özgü yemeklerin dışında, Karadeniz mutfağının tipik özelliklerini taşıyan bazı yemekler de Bartın mutfağının da başyemekleri arasındadır.

Birçok çeşidi bünyesinde barındıran Bartın mutfağında geleneksel olarak hamur işi, sebze yemekleri ve balık, beslenmenin temel ürünlerini oluşturur. Özellikle, kışlık-yazlık yiyecek gibi ayırımlar ve çeşitler azalsa da geleneksel kış yemekleri için, yöre ürünlerinden yazdan hazırlanan kışlık erzaklar arasında sucuk, kavurma, bulgur, domates ve fasulye kurusu, erişte, kuru yufka, keşkek, tarhana, pekmez, reçel, turşu, marmelat ve komposto ile sebze konserveleri önemli yer tutar.

Yöreye özgü en çok sevilen ve tüketilen yemekler arasında; Pirinçli Mantı, Çiğ Börek, Gartlaç, Çöven Ekmeği, Kırtıl, Halışka, Isbıt, Sütlü Armut, Pumpum Çorbası, Gelinteli gelir.

 

Bartına özgün, damak tadınızı değiştirecek, birbirinden güzel yemeklerin hazırlandığı şık restoranların linkleri sayfamızda mevcuttur.

 

- - RESTAURANT - - - - -
Balıkçının Yeri Restaurant
Canlı Balık Restaurant
Çeşmi Cihan Restaurant
Çınar Restaurant
Işıkaltın Restaurant
Tuana Restaurant
- - PİDE & KEBAP - - - - -
Amasra Sofrası
Karadeniz Aile
- - CAFE - - - - -
Limya Cafe

 

İlgili Fotoğraflar
Önceki Sayfa